TOP 10 kaliszanek

W marcu poznamy Kaliszankę Roku 2023. W tym roku mieszkańcy zgłosili 19 pań.

„Rada Kobiet, w głosowaniu, wytypowała dziesięć pań i to są nasze nominowane, których sylwetki prezentujemy na naszym profilu oraz na stronie miasta. Wszystkie panie zasługują, by promować ich działalność ich postawę, ich zaangażowanie społeczne, czy to w życie kulturalne, czy społeczne miasta. Spośród tych pań kapituła wybrana przez Kaliską Radę Kobiet wybierze Kaliszankę Roku” - powiedziała radiuCENTRUM Iwona Cieślak z Kaliskiej Rady Kobiet, która jest organizatorem plebiscytu.

na fot.: Iwona Cieślak

Gala, na której zostanie ogłoszona Kaliszanka Roku, odbędzie się 6 marca. W ubiegłym roku tytuł otrzymała mecenas Karolina Skrzypczyńska, a pierwszą wyróżniona była Irena Sawicka, wieloletnia skarbniczka w Urzędzie Miasta w Kaliszu.

Kaliszanki nominowane do tytułu:

Sylwia Baranowska: pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Od 20 lat związana ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu, najpierw jako nauczycielka, a od września 2018 roku dyrektorka placówki. Pracuje także w Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli, gdzie w ramach kursów i studiów podyplomowych przygotowuje nauczycieli do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Jest pomysłodawczynią i prowadzącą Grupę Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych ,,Przystań”. Aktualnie do grupy należy 480 rodzin osób niepełnosprawnych z terenu całego kraju. Poprzez swoją szeroką działalność wspiera edukację osób z niepełnosprawnościami, a także ich rodziny. Przyczynia się do integracji środowisk. Jej osiągnięcia są zauważane i doceniane. Jest laureatką konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku i Nauczyciel na Medal, Wolontariusz roku 2017 i innych.

Małgorzata Błaszczyk: muzyk, logopeda i oligofrenopedagog, poświęcająca życie muzyce i dzieciom niepełnosprawnym. Współtworzyła Kaliski Chór Nauczycielski, będąc jego prezeską, a następnie dyrygentką - od 2017 roku. Dzięki jej inicjatywie chór zdobył wiele nagród, m.in. na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Koncertuje przede wszystkim w Kaliszu, ale także uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych poza miastem. Aktywnie wspiera studentów i inne osoby, udzielając na przykład pomocy podczas egzaminów dyplomowych z dyrygentury. Współpracuje z chórem akademickim z Łodzi oraz chórem św. Grzegorza w Skalmierzycach. Chociaż jest na emeryturze, nadal prowadzi gabinet terapeutyczny i uczy gry na keyboardzie. Angażuje się w opiekę nad kotami i pomaga w przypadku wypadków drogowych. Jest niezwykle pracowitą osobą, wspaniałą przyjaciółką, żoną, siostrą i córką, dbając o bliskich i angażując się w ich życie.

Marta Goździelewska: komendantka Hufca ZHP w Kaliszu od niemal 5 lat. Profesjonalna i oddana wolontariuszka, kierującą się zawsze interesami harcerzy. W trakcie swojej kadencji znacząco rozwinęła ruch harcerski, przyciągając nowych członków do Hufca ZHP w Kaliszu. Jej charyzma łączy młodych i starszych instruktorów, podkreślając ich rolę w kształtowaniu młodego społeczeństwa. Aktywnie reaguje na potrzeby mieszkańców miasta, angażując się w różne inicjatywy społeczne. W 2023 roku zorganizowała pomoc dla dzieci podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz półkolonie dla dzieci. Odwiedza lokalne instytucje, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju jako znak pojednania i braterstwa. Angażuje się także w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy organizując akcje charytatywne. Dzięki jej inicjatywie zmodernizowany został budynek Hufca ZHP. Zawsze uśmiechnięta, gotowa służyć społeczności harcerskiej w Kaliszu.

Czesława Krymarys: społeczniczka z Kalisza, aktywna na rzecz Osiedla Rajsków i miasta. Od 2011 roku przewodnicząca Rady Osiedla Rajsków. Zorganizowała liczne imprezy kulturalne, wydarzenia integracyjne i festyny. Była inicjatorką powstania ,,Rajskiej Polany”, na której od 2012 roku odbywają się różnorodne wydarzenia integrujące lokalną społeczność. We współpracy z mieszkańcami Osiedla Rajsków dba o przestrzeń dla dzieci, w tym plac zabaw. Skutecznie pozyskuje środki dla swojego osiedla m.in. korzystając z budżetu obywatelskiego Kalisza i funduszy z różnych źródeł. Dzięki jej działaniom zmodernizowano most na rzece Swędrni i ulicę Rajskowską oraz zainstalowano oświetlenie wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej na Wale Matejki. Jej inicjatywy przyczyniły się do poprawy infrastruktury i życia społeczności Osiedla Rajsków.

Vanessa Kujawiak: reprezentuje Kalisz podczas różnych wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jest finalistką programów takich jak „You Can Dance – Nowa Generacja” czy „Mam talent”, w których promuje nasze miasto. Buduje poczucie wartości u dzieci poprzez swoje innowacyjne zajęcia „Hybryda Vanessy Power”. Regularnie występuje na festiwalach i koncertach, inspirując rówieśników i dzieci do realizacji marzeń. Jest ambasadorką marki Dettol i Soulsfeng New York oraz współpracuje ze znanymi artystami. Organizuje coroczny „Festiwal Dobra - Głos Ulicy” w Kaliszu, integrując dzieci z artystami. Pokazuje, jak ważna jest rola rodziców we wspieraniu dzieci i realizacji ich marzeń. W 2023 roku otrzymała odznaczenie Młodego Lidera od organizacji sportowej United Through Sports w Berlinie. Ma wielkie serce, wybitny talent, wspiera i pomaga w realizacji marzeń. Jej działania przyczyniają się do pozytywnego wizerunku Kalisza oraz inspirują innych do działania na rzecz społeczności.

Edyta Marciniak: pracuje jako dzielnicowa na osiedlu Asnyka oraz jest policjantką w Wydziale Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Należy do zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji, gdzie wykorzystując swoje doświadczenie dziennikarskie. Oprócz pracy zawodowej od lat propaguje aktywny i sportowy styl życia. Współorganizuje imprezy biegowe (m.in. jest jedną z organizatorek biegu policyjnego Smerfna Piątka) oraz uczestniczy w nich, osiągając doskonałe wyniki. Promuje miasto Kalisz poprzez udział w zawodach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. W Kaliszu można jej kibicować podczas różnych wydarzeń sportowych, takich jak Bieg Ptolemeusza czy Triathlon Calisia. Edyta jest przykładem niezwykle silnej i zdeterminowanej kobiety. Pomimo wypadku w 2018 roku, gdy została podczas przygotowań do maratonu potrącona w Budapeszcie przez samochód, szybko wróciła do aktywności i sportowych wyzwań. Kontynuuje udział w biegach i maratonach. Jej historię można traktować jako inspirację do pokonywania przeszkód i dążenia do celów mimo trudności. To nie tylko policjantka i sportowiec, ale także wzór wytrwałości i determinacji dla innych.

Agnieszka Świderska: wyjątkowa kobieta, dzięki niezwykłemu zaangażowaniu społecznemu jest inspiracją dla wielu osób. Pełni funkcję pełnomocnika Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta w Kaliszu, działając na rzecz poprawy warunków życia najbardziej potrzebujących. Jej zaangażowanie w organizację misji społecznych i wsparcie osób starszych zyskuje uznanie społeczności lokalnej i międzynarodowej. Znakomita przedsiębiorczyni, inicjatorka wielu projektów, przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Jest mentorką dla kobiet, udowadniając, że determinacja i pasja mogą pokonać wszelkie przeszkody. Jej zaangażowanie w promowanie równouprawnienia płci i wspieranie kariery kobiet w biznesie zasługuje na szczególne uznanie. Jest źródłem inspiracji dla innych, motywując do działania i zmiany na lepsze. Jej praca społeczna oraz sukcesy w biznesie są godne uznania i podziwu. Jest wzorem determinacji, pasji i oddania dla społeczności lokalnej oraz wszystkich, którzy aspirują do pozytywnych zmian.

Marta Walczykiewicz: najbardziej utytułowana zawodniczka w historii naszego miasta, reprezentowała Kalisz na trzech igrzyskach olimpijskich i dwóch igrzyskach europejskich. Trenuje od najmłodszych lat, jej różowy kajak zwany pieszczotliwie ,,Jaszczurem” znają chyba wszyscy kaliszanie. Mając 15 lat zdobyła swój pierwszy medal, a potem kolejne. Wielokrotna mistrzyni Polski. Wywalczyła złoty medal na mistrzostwach świata w 2014 roku, jest pierwszą w historii Polski mistrzynią igrzysk europejskich, a także wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro z 2016 roku. Legenda polskiego kajakarstwa, posiada 130 medali mistrzowskich. Odznaczona Złotym Krzyżem za Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Aktywnie wspiera Schronisko dla zwierząt i akcje charytatywne. Angażuje się w działania promocyjne miasta Kalisza. Kajakarstwo to nie jest jej jedyna pasja, uwielbia wędrówki po górach, Portugalię, kocha naturę i zwierzęta. Ostatnio wstąpiła do Wojska Polskiego.

Aleksandra Wierzbowska: podróżniczka, fotografka, dokumentalistka i dziennikarka. Aktywnie uczestniczy w projektach poszerzających wiedzę o ludziach i świecie. Podróżuje nieprzerwanie od siedmiu lat, eksplorując świat rowerem i pieszo. Na rowerze przejechała Bałkany, wędrowała po Islandii, Laponii, Himalajach i Nepalu. Pasjonuje się wspinaczką wysokogórską i dokumentuje wyprawy w najwyższe góry. Współpracuje z renomowanymi wydawnictwami i organizacjami, w tym z Królewskim Towarzystwem Geograficznym. Jest inicjatorką projektu ,,Droga Kobiet”, mówiącego o przemocy seksualnej, przeciwdziałaniu jej, świadomości na temat zagrożeń, a także o bezpieczeństwie kobiet w podróży. Promuje siostrzeństwo. Dzieli się własnymi doświadczeniami, by wesprzeć inne kobiety. Zaangażowana w kampanię przeciwko przemocy seksualnej i przemocy wobec kobiet. Jej działania mają istotny wpływ na promocję równości i bezpieczeństwa kobiet.

Ewa Witczak: działalność społeczną łączy z pasją i miłością do miasta oraz jego mieszkańców. Otrzymała tytuł ,,Przyjaciel Szkoły” za zaangażowanie w działalność Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu. Współpracowała z Domem Dziecka przy ul. Skarszewskiej, realizując projekty dla podopiecznych. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Osiedla Chmielnik. Podczas jej kadencji osiedle otrzymało nową infrastrukturę, w tym kanalizację i sieć gazową. Dzięki jej działaniom komfort życia lokalnej społeczności znacząco wzrósł. Przez dwie kadencje pracowała jako radna w Radzie Miasta Kalisza. Obecnie jest przewodniczącą Kaliskiej Rady Seniorów i wiceprzewodniczącą Rady Osiedla Winiary. Zainicjowała w Kaliszu utworzenie ,,Okna Życia”, które prowadzone jest przez siostry Nazaretanki. Jest inicjatorką i realizatorką projektów międzypokoleniowych, m.in. potańcówek dla seniorów i balów karnawałowych.

Autor: 

Personalia

e-mail
walczak@rc.fm

Nazwisko: 

Agnieszka Walczak

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).