Puste stadiony

Sportowe życie w obliczu pandemii zamarło. Kluby liczą się ze sporymi stratami. Nie ma zawodów, nie ma wpływów z biletów. Nie ma też pewności, że wszyscy sponsorzy pozostaną przy sporcie, bo w pierwszej kolejności będą ratować swoje biznesy. Mimo trudnej sytuacji, optymizmu nie traci prezes TŻ Ostrovia, Radosław Strzelczyk, który wierzy, że sezon 2020 wystartuje, a kibice po opanowaniu epidemii wrócą na stadiony. Póki co, stadion stoi pusty, bo nie można organizować nawet treningów. Jak wygląda życie w klubie w czasach zarazy?

Miejscowości: 

sport: 

Zdalnie w Dobrzycy

nie

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na wirtualne wycieczki po parku, po salach pałacowych. Przypomina o ważnych rocznicach, o ludziach związanych z dobrzyckim pałacem. W tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, w którym nie możemy gościć Państwa w muzeum, chcielibyśmy pozostać w kontakcie - zapewniają pracownicy muzeum na portalu społecznościowym.

Kultura: 

Miejscowości: 

Program pomocowy

Nawet 90 % ulgi czynszowej i podatkowej będą mogli uzyskać ostrowscy przedsiębiorcy w ramach wprowadzonego przez miejski samorząd Ostrowskiego Pakietu Pomocowego. System obejmuje różne formy pomocy, jak rozłożenie na raty, odłożenie płatności po częściowe umorzenie płatności miejskich podatków i czynszów.

Miejscowości: 

społeczno-polityczne: 

Krew mundurowych

Ponad 20 funkcjonariuszy oddało w środę krew podczas mobilnej zbiórki zorganizowanej w komendzie policji w Ostrowie Wielkopolskim. Dzień wcześniej podobna akcja odbyła się przed nową komendą w Kaliszu, gdzie zebrano 20 litrów bezcennego leku, a na szczytny gest zdecydowało się blisko 50 osób.

Miejscowości: 

społeczno-polityczne: 

Starostwo szpitalom

Starostwo powiatowe w Kaliszu wspiera finansowo szpitale w Wolicy i Kaliszu. Radni powiatu podczas zdalnej e-sesji podjęli uchwałę o przekazaniu 70 000 złotych na zakup sprzętu i środków ochrony osobistej dla lecznicy w Wolicy. Wspólnie ze wszystkim gminami wesprą także zakup respiratora i kardiomonitora dla szpitala przy Poznańskiej w Kaliszu.

Miejscowości: 

społeczno-polityczne: 

Wesprzyj medyka

Zbierają pieniądze na ciepłe posiłki dla personelu medycznego oraz środki ochrony przeciwwirusowej dla kaliskiego Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Grupa studentów i absolwentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu stworzyła fundację pn. "Superbohaterowie". Razem z jedną z kaliskich restauracji chcą wesprzeć kaliskich medyków w czasie pandemii koronawirusa.

Miejscowości: 

społeczno-polityczne: 

Nieczynne

Żłobki, kluby dziecięce i instytucje dziennego opiekuna zostały zamknięte. To decyzja wojewody wielkopolskiego, który w czwartek wydał polecenie w tej sprawie. Obiekty będą nieczynne do 10. kwietnia.

Z uwagi na potencjalną możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 działanie to ma znaczenie profilaktyczne, którego celem jest ochrona zdrowia najmłodszych.

Polecenie wojewody nie dotyczy żłobków prywatnych, ale władze Kalisza zalecają, aby dostosować się do nowych wytycznych.

Miejscowości: 

społeczno-polityczne: 

Vito dla szpitala

Mercedes-Benz Garcarek wspiera ostrowski szpital. W środę firma przekazała lecznicy auto dostawcze. Samochód - model Vito - będzie służyć jako karetka transportowa do przewozu krwi, materiału biologicznego oraz dostaw środków ochrony osobistej dla personelu szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Mercedes-Benz Garcarek chce w ten sposób podziękować medykom, którzy codziennie walczą o zdrowie pacjentów podczas epidemii koronawirusa, i nie tylko.

Miejscowości: 

społeczno-polityczne: 

Nielegalny, a pomocny

Alkohol z nielegalnej produkcji trafił do kaliskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. I nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie to kolejna nietypowa pomoc wielkopolskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej. Ponad 400 litrów zarekwirowanego od przemytników wysokoprocentowego alkoholu będzie wykorzystane do przygotowania środków dezynfekujących. Z 415 litrów spirytusu powstaną preparaty dezynfekujące. Alkohol pochodził z kilkunastu spraw karno-skarbowych zakończonych orzeczeniem przepadku. Zgodnie z procedurami miał być zniszczony.

Miejscowości: 

społeczno-polityczne: 

Zrywają

nie

Zrywają ofoliowanie przycisków na przejściach dla pieszych. Od ponad tygodnia kaliszanie, aby przejść przez pasy na światłach, nie muszą dotykać przycisków. Kilka dni później drogowcy okleili je czarną folią, a wszystko po to, by przechodni nie dotykali ich bezwiednie. Niestety, do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu dotarły informacje, że ludzie zrywają zabezpieczenia.

społeczno-polityczne: 

Miejscowości: 

Strony