Zdalnie i normalnie ?

Koniec roku szkolnego to pytania nie tylko o oceny i promocję do następnej klasy, ale też o jakość zdalnego nauczania. Do niego polska szkoła w warunkach pandemii nie była przygotowana.

"W nauczaniu online jesteśmy od połowy marca - i wszyscy zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę. To dla wszystkich bardzo cenne doświadczenie" - podkreśla w rozmowie z radiemCENTRUM Anna Narewska, dyrektor III Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. I nie kryje satysfakcji:

"Ja jestem bardzo zadowolona; jestem dumna ze wszystkich pracowników naszej szkoły, no bo, co tu dużo mówić, szkoła na ogół jest placówką opartą na pewnych tradycjach, na pewnym jednak wypracowanym już modelu. Sytuacja zmusiła nie tylko nas, żeby zmienić właśnie formy i metody pracy w warunkach konieczności realizowania podstawy programowej.

I muszę to wyraźnie podkreślić, sprawdziła się nasza otwartość na nowości. Jeżeli jest otwarcie i jeśli pracujemy poszukująco, z gotowością na zmiany, to można opanować wszystko, co w pierwszej chwili przeraża i wydaje się nie do przejścia..."

na fot.: Anna Narewska / dyrektor III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu

Z pewnością nauczanie zdalne zbliżyło szkołę do uczniowskich domów. Lekcjom - ze względu na warunki mieszkaniowe - niejednokrotnie towarzyszą rodzice lub rodzeństwo:

"Rodzice będący w domach przyglądają się tym lekcjom; niejednokrotnie są ich dodatkowymi obserwatorami i słuchaczami. A sygnały naprawdę są pozytywne. Nie powiem, początkowo zdarzały się pojedyncze uwagi, no ale przecież wszyscy się uczymy i ważne jest, że reagujemy właśnie na każde pojawiające się sugestie, czy uwagi. Niektórzy rodzice sami nawet podopwiadali pewne rozwiązania i w tym zakresie tę współpracę z domami naszych uczniów bardzo sobie cenimy."

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powrót do szkół z początkiem nowego roku szkolnego. Skąd taka pewność i czy zapowiedzi szefa rządu nie okażą się przedwczesne, a do tego zbyt optymistyczne?

Pokaże pandemiczna rzeczywistość.

Autor: 

Personalia

e-mail
torbiarczyk@rc.fm

Nazwisko: 

Witold Torbiarczyk

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: krysiak@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).