Edukacja antysmogowa

W Ostrowie Wielkopolskim rozpoczął się cykl spotkań z mieszkańcami poszczególnych osiedli, na którym mogą dowiedzieć się, jak wymienić kopcący, stary piec na ekologiczne źródło ciepła i gdzie ubiegać się o dotacje na ten cel. Jako jedni z pierwszych zapoznali się z tymi możliwościami mieszkańcy Osiedla Zębców.

Tego typu spotkanie to jeden z przykładów walki ze smogiem, który w Ostrowie Wielkopolskim jest bardzo dużym problemem. Tym tematem zajmuje się już od kilku lat Ryszard Chmielina, proekologiczny społecznik, który za taką działalność otrzymał tytuł Ostrowianina Roku.

„W ramach działalności naszego stowarzyszenia zorganizowaliśmy na zaproszenie Rady Osiedla Zębców spotkanie z mieszkańcami, gdzie staraliśmy się przygotować ich do zmian związanych z ustawą antysmogową. Z tym, kiedy będą musieli zaprzestać używania swoich pieców oraz jak sobie mogą z tym poradzić poprzez pokazania możliwości dofinansowań. Mieszkańcy mogą oczywiście skorzystać z rządowych programów „Czyste powietrze” na wymianę pieców, „Mój prąd” na montaż fotowoltaiki oraz z miejskiego programu wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła”.


na fot.: Ryszard Chmielina /Inicjatywa Ostrowskiego Alarmu Smogowego

Spotkanie na Zębcowie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców – a to dopiero początek.

„W najbliższym czasie nasze stowarzyszenie będzie organizować więcej takich spotkań. Zamierzamy odwiedzić wszystkie osiedla w Ostrowie oraz w sąsiednich gminach” - dodał Ryszard Chmielina.

Tylko w Ostrowie Wielkopolskim na wymianę czeka nadal ponad 7 000 „kopciuchów” czyli starych pieców węglowych.

Autor: 

Personalia

e-mail
wardawy@rc.fm

Nazwisko: 

Wardawy

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).